Anneymişim Meğer

Anneymişim Meğer

Bundan tam 15 yıl önce bugün anne oldum. Ne olduğumu bildiğimi sanıyordum. Annemi biliyordum, çevremdeki anneleri tanıyordum. Ama gerçekte ne olduğumun farkında değilmişim. Çünkü bu kişiye özel bir yolculukmuş.

Eren ilk hamileliğim, ilk bebeğim, ilk çocuğum, şimdi de ilk ergenimJ Emzirme, bebek banyosu, katı gıdaya alıştırmak, tuvalet eğitimi, yürüme denemeleri, ilk kelimeler, kalem tutma, ilk veli olma, ilk okuma-yazma, ilk arkadaş çatışmaları, ilk aşk sohbeti,… Üç çocuklu bir anne olsam da Eren için hep tecrübesiz anne olacağım. Mesela şu anda bir üniversiteli annesi olmayı bilmiyorum.

Selin ve Ela büyürken pek çok şeyi deneyimlemiş bir anneydim. En azından bir sonraki adımın ne olduğunu biliyordum. Fakat bu kez de birden çok çocuk arasında denge kurmak, kardeş kıskançlığı, herkesin cinsiyetine-yaşına-zevkine-algısına göre hareket stratejisi geliştirmek gibi deneyimler kazandımJ Yani bu annelik işi hem zahmetli hem zevkli.

İş demişken, dördüncü çocuğum da işim oldu. Televizyonculuk deneyimim ile annelik deneyimimi birleştirip ailemizle.tv ‘yi hazırladım. Günümüzde kaynak çok, araştırma yapanlar çok. Sosyal medyada takip edilen anne de çok, takip eden de çok. Hal böyle olunca doğru bilgi hangisi, bilgi kirliliğinden nasıl korunuruz gibi dertlerimiz oldu. İşte bu yüzden ben doğru bilgiye doğru kaynaktan ulaşılabilmesi için uzman kişilerle röportajlar yapmayı seçtim. Hem işimi hem çocuklarımı büyütürken kendi yolculuğumu da paylaşmaktan keyif alıyorum.

Sosyal medya sayesinde şunu da görüyorum; anneler sürekli guruplaşıyor, annelik ile ilgili kesin doğrular ve yanlışlar çiziliyor. Oysaki küçük yerde yaşayan bir annenin gerçekleri ile metropolde yaşayan ve çalışan annenin gerçekleri bir olmuyor. Bekar bir annenin yaşadıkları ile evli bir annenin yaşadıkları da bir olmuyor. Tek çocuklu bir annenin deneyimledikleri ile çok çocuklu bir anneninkiler de bir olmuyor. Bunların iki kelimelik bir çözümü olduğunu düşünüyorum, empati ve saygı.

Ailemizle.tv ‘de doğru kişilerle farklı konularda röportajlar olacak. AvM: Anneler ve Markalar bölümünde anne tavsiye videolarımız olacak, markaların gönderdiği ürünleri annelerimiz deneyimleyip yine annelerimizle paylaşacaklar. Blog yazılarımda gözlemlerimi, deneyimlerimi, uzmanlardan edindiğim bilgileri, bazen de “ne alaka” diyeceğiniz konuları göreceksiniz. İçimden geldiği gibi, çalakalem sohbet edebilmeyi umuyorum.

Sevgi ile, ilgi ile, bilgi ile yeni sitemizde yeniden başlayalım.