HiPP Organik Tarım Çiftliği – GDANSK


HiPP Organik Tarım Çiftliği – GDANSK

Organik çiftlikten, organik tarımdan sıkça bahsediyoruz. Ama ne olduğunu gerçekten biliyor muyuz? HİPP’in davetlisi olarak Polonya-Gdansk’taki 24.000 dönümlük araziyi gezdim. Ve organik tarıma dair çok detaylı bilgiler edindim. Bir röportajla paylaşacağım bu bilgileri. Şimdi gezimizden özel anları sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Organik tarımla ilgili ne biliyorsunuz? Mesela havuç böceğinden korunmak için 3 sıra havuç-1sıra soğan ekiliyor. İlaca gerek kalmıyor, çünkü bu böcekler soğan kokusuyla uzaklaşıyorlar. Konvansiyonel (geleneksel) tarım yapılan arazilerden rüzgarla zararlı maddeler taşınmasın diye organik arazi ile arasında kilometrelerce mesafe olması yasal bir zorunluluk. Hayvanların derisinin nasıl parladığına dikkat ettiniz mi? Hepsi organik yemle besleniyorlar ve en az 200 gün bağlanmadan serbestçe dolaşıyorlar. Bizi misafir ettikleri ev 600 yıllıkmış, aslına sadık kalarak restore etmişler.

Stefan HİPP de kişilik olarak samimi ve doğal biri. Tabiatın kendi dengesi ile baş başa bırakıldığında aslında çok da birşeye ihtiyaç kalmadan verimliliğini bizlere sergileyeceğini söylüyor. Yeter ki insanoğlu müdahale edip zarar vermesin.